All-In-One decoder harness kit for 9005 LED bulb installations. Prevents bulb-out dash warnings and flickering on CAN bus equipped vehicles. Plug-and-play, no splicing required.
Prevent bulb out dash warnings or flickering by using these harnesses. Our “All In One" harnesses are the highest quality solution on the market for normal or complicated electronic situations. For use with LED headlight and fog light bulbs that deploy CAN bus and PWM. These decoders install quickly by plugging the harness module into the vehicle headlight connector. These harnesses have been tested for compatibility in Dodge, Chrysler, Jeep, VW, BMW, Audi, Mercedes-Benz and many other CAN bus system currently in use. Learn more about CAN bus and PWM in the FAQ section below.
Prevent bulb out dash warnings or flickering by using these harnesses. Our “All In One" harnesses are the highest quality solution on the market for normal or complicated electronic situations. For use with LED headlight and fog light bulbs that deploy CAN bus and PWM. These decoders install quickly by plugging the harness module into the vehicle headlight connector. These harnesses have been tested for compatibility in Dodge, Chrysler, Jeep, VW, BMW, Audi, Mercedes-Benz and many other CAN bus system currently in use. Learn more about CAN bus and PWM in the FAQ section below.
- Fast Connectivity: The All In One harness connects to the light assembly via the stock connectors.
- Solve Electronic Issues: The All In One harness will work for CAN bus and PWM equipped vehicle errors.
- All In One Box: Two (2) control devices per box.
Information:
Compatible with 9005 LED bulbs. Designed for vehicles with CAN bus or other electronic bulb-out detection systems. Verify your vehicle's bulb socket type before installation.Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2020 | Alfa Romeo 4C |
| 1996-1998 | Audi A6 |
| 1995-1998 | Audi A6 Quattro |
| 1997-1999 | Audi A8 |
| 1997-1999 | Audi A8 Quattro |
| 1995-1997 | Audi S6 |
| 1990-1994 | Audi V8 Quattro |
| 1992-1999 | BMW 318i |
| 1992-1996 | BMW 318is |
| 1999 | BMW 318is |
| 1992-1995 | BMW 320i |
| 1998 | BMW 323i |
| 1998-1999 | BMW 323is |
| 1992-1995 | BMW 325i |
| 1992-1995 | BMW 325is |
| 1996-1998 | BMW 328i |
| 1996-1999 | BMW 328is |
| 1990-1995 | BMW 525i |
| 1993 | BMW 525iT |
| 1997-2000 | BMW 528i |
| 1994-1995 | BMW 530i |
| 1990-1993 | BMW 535i |
| 1994-1995 | BMW 540i |
| 1997-2000 | BMW 540i |
| 1990-1992 | BMW 735i |
| 1990-1992 | BMW 735iL |
| 1993-1994 | BMW 740i |
| 1993-1994 | BMW 740iL |
| 1990-1994 | BMW 750iL |
| 1994-1997 | BMW 840Ci |
| 1993-1997 | BMW 850Ci |
| 1994-1995 | BMW 850CSi |
| 1991-1992 | BMW 850i |
| 1994-1999 | BMW M3 |
| 1991-1993 | BMW M5 |
| 2016 | BMW S1000R |
| 2016 | BMW S1000RR |
| 2000-2004 | BMW X5 |
| 1996-2002 | BMW Z3 |
| 2000-2003 | BMW Z8 |
| 2016-2022 | Buick Envision |
| 2014-2016 | Buick LaCrosse |
| 2014-2017 | Buick Regal |
| 2013-2019 | Cadillac ATS |
| 2017-2022 | Cadillac XT5 |
| 2023 | Cadillac XT6 |
| 2016-2018 | Chevrolet Cruze |
| 2018-2023 | Chevrolet Equinox |
| 2014-2016 | Chevrolet Impala |
| 2011-2015 | Chevrolet Volt |
| 2011-2017 | Chrysler 200 |
| 2005-2023 | Chrysler 300 |
| 1999-2004 | Chrysler 300M |
| 1998-2004 | Chrysler Concorde |
| 1992-1993 | Chrysler Daytona |
| 1998-2004 | Chrysler Intrepid |
| 1993-1995 | Chrysler LeBaron |
| 1999-2001 | Chrysler LHS |
| 2017-2023 | Chrysler Pacifica |
| 2001-2002 | Chrysler Prowler |
| 2001-2010 | Chrysler PT Cruiser |
| 1995 | Chrysler Sebring |
| 2007-2010 | Chrysler Sebring |
| 1990-1991 | Chrysler TC Maserati |
| 1998-2000 | Chrysler Town & Country |
| 1990 | Dodge 2000 GTX |
| 1996-2000 | Dodge Avenger |
| 2008-2014 | Dodge Avenger |
| 2008-2010 | Dodge Challenger |
| 2015-2023 | Dodge Challenger |
| 2006-2023 | Dodge Charger |
| 1990-1992 | Dodge Colt |
| 2013-2016 | Dodge Dart |
| 1992-1993 | Dodge Daytona |
| 2011-2023 | Dodge Durango |
| 1998-2004 | Dodge Intrepid |
| 2009-2020 | Dodge Journey |
| 2022 | Dodge Journey |
| 2005-2008 | Dodge Magnum |
| 1990-1992 | Dodge Monaco |
| 2009-2010 | Dodge Ram 1500 |
| 2009-2010 | Dodge Ram 2500 |
| 2009-2010 | Dodge Ram 3500 |
| 2009-2010 | Dodge Ram 4500 |
| 2009-2010 | Dodge Ram 5500 |
| 1994-1996 | Dodge Stealth |
| Attributes | |
| Add-On | N/A, N/A |
| Amp Draw per Bulb | 0.5A at 13V |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Current | 0.5A at 13V, 0.5A at 13V |
| Hazardous Material Code | N |
| IP Rating | IP67, IP67 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Voltage | 9-16 DC Voltage, 9-16V DC, 9-16 DC Voltage |
| Power | 6.5W, 6.5W |
| Power Consumption | 6.5W |
| SDR Required Flag | N |
| Warranty | Two (2) Year Warranty |
| Warranty Time | 2 |
| GTIN | 00653341822406 |