Concept series 9007 LED bulb kit delivers high-performance headlight upgrade with OEM-fit design. Engineered for compatibility with most vehicle headlight housings, with built-in heat dissipation for long service life.
Our best-selling Concept Bulbs just received major performance and ease of install upgrades. These bulbs are brighter than ever and feature the latest LED chips and precision optics. Installation is an absolute cinch and due to the fully integrated compact heat sink, fitment is worry free. The game-changing addition is our new RapidAim™ innovation. Once the bulb is installed, aiming can be perfected by the quick and toolless turn of a knob on the underside of the bulb. With a combined output of 6,000 lumens, these bulbs easily outperform halogen bulbs and even the average quality LED bulbs on the market. It's never been easier to add breathtaking LED performance bulbs to your vehicle.
Our best-selling Concept Bulbs just received major performance and ease of install upgrades. These bulbs are brighter than ever and feature the latest LED chips and precision optics. Installation is an absolute cinch and due to the fully integrated compact heat sink, fitment is worry free. The game-changing addition is our new RapidAim™ innovation. Once the bulb is installed, aiming can be perfected by the quick and toolless turn of a knob on the underside of the bulb. With a combined output of 6,000 lumens, these bulbs easily outperform halogen bulbs and even the average quality LED bulbs on the market. It's never been easier to add breathtaking LED performance bulbs to your vehicle.
- Fitment: Breakthrough innovation RapidAim™ technology quick aiming by turning a knob on the bottom of the bulb. TopAim™ bulb head 360° rotates for optimal beam pattern.
- Compact and Powerful: Each kit produces a powerful 6,000 lumen light output. Durable and shock resistant build for all weather driving.
- Precision optics designed for long-range visibility and zero glare.
- Patented INTGCool™ integrated heat sink allowing for plug & play installation as easy as replacing a stock bulb. SmartDrive™ technology with built-in advance temperature regulation provides dependable operation at full intensity.
Information:
Verify your vehicle uses the 9007 bulb socket before installation. Load resistors or decoder harnesses may be required for some vehicles to prevent flickering or dash warnings.Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1995 | Arctic Cat Bearcat 340 |
| 1995 | Arctic Cat Bearcat 440 |
| 1995 | Arctic Cat Bearcat 550 |
| 1995 | Arctic Cat Cougar |
| 1995 | Arctic Cat Cougar Mountain Cat |
| 1994-1995 | Arctic Cat EXT 580 |
| 1993-1994 | Arctic Cat EXT 580 Mountain Cat |
| 1993 | Arctic Cat EXT 580 Z |
| 1993-1995 | Arctic Cat EXT EFI |
| 1995 | Arctic Cat EXT Powder Special |
| 1995 | Arctic Cat Pantera |
| 1995 | Arctic Cat Prowler 2-Up |
| 1995-1997 | Arctic Cat Thundercat |
| 1995 | Arctic Cat Thundercat Mountain Cat |
| 1993 | Arctic Cat Wildcat |
| 1993-1995 | Arctic Cat Wildcat EFI |
| 1993 | Arctic Cat Wildcat Mountain Cat |
| 1995 | Arctic Cat Wildcat Mountain Cat |
| 1993-1994 | Arctic Cat Wildcat Mountain Cat EFI |
| 1995 | Arctic Cat Wildcat Touring |
| 1995 | Arctic Cat Z 440 |
| 1993-1995 | Arctic Cat ZR 440 |
| 1993-1995 | Arctic Cat ZR 580 |
| 1995 | Arctic Cat ZR 580 EFI |
| 1994-1995 | Arctic Cat ZR 700 |
| 1995 | Arctic Cat ZRT 600 |
| 1995 | Arctic Cat ZRT 800 |
| 2000-2005 | Chevrolet Cavalier |
| 2005-2010 | Chevrolet Cobalt |
| 2005-2009 | Chevrolet Equinox |
| 1999-2001 | Chevrolet Metro |
| 1995-2000 | Chrysler Cirrus |
| 1993-1997 | Chrysler Concorde |
| 2000 | Chrysler Grand Voyager |
| 1994-1997 | Chrysler Intrepid |
| 1994-1997 | Chrysler LHS |
| 2000-2002 | Chrysler Neon |
| 1994-1996 | Chrysler New Yorker |
| 1996-2006 | Chrysler Sebring |
| 1996-1997 | Chrysler Town & Country |
| 2001-2007 | Chrysler Town & Country |
| 2000-2003 | Chrysler Voyager |
| 1999-2002 | Daewoo Lanos |
| 1996-2007 | Dodge Caravan |
| 1997-2004 | Dodge Dakota |
| 1998-2003 | Dodge Durango |
| 1996-2007 | Dodge Grand Caravan |
| 1993-1997 | Dodge Intrepid |
| 1995-2005 | Dodge Neon |
| 1999-2005 | Dodge Ram 1500 |
| 1999-2005 | Dodge Ram 2500 |
| 1999-2005 | Dodge Ram 3500 |
| 1995-2006 | Dodge Stratus |
| 2003-2005 | Dodge SX 2.0 |
| 1993-1997 | Eagle Vision |
| 1992-1997 | Ford Aerostar |
| 1992-1996 | Ford Bronco |
| 1998-2011 | Ford Crown Victoria |
| 2003-2007 | Ford E-150 |
| 2003-2005 | Ford E-150 Club Wagon |
| 1992-2002 | Ford E-150 Econoline |
| 1992-2002 | Ford E-150 Econoline Club Wagon |
| 2003-2007 | Ford E-250 |
| 1992-2002 | Ford E-250 Econoline |
| 2003-2005 | Ford E-350 Club Wagon |
| 1992 | Ford E-350 Econoline |
| 1994-2000 | Ford E-350 Econoline |
| Attributes | |
| Add-On | 20972, 20972 |
| Amp Draw per Bulb | 1.3 Amps @ 13V DC, 1.3A at 13V DC Per Bulb |
| Amperage Rating | 1.3 Amps @ 13V DC |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color Temperature | 6,500 Kelvin, 6500K |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Hazardous Material Code | N |
| IP Rating | IP67, IP 67 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Output | 6,000 Lumen per kit, 6000 lumens (Per Kit) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Voltage | 7.5-16 DC Voltage, 8-40V DC |
| Power Consumption | 18 Watt, 18W per bulb |
| SDR Required Flag | N |
| Warranty | Two (2) Year Warranty |
| Warranty Time | 2 |
| GTIN | 00653341123404 |