Xtreme Bar 4" Fog Light Bar in Dual W/A delivers powerful auxiliary lighting with precision fog beam optics. Compact form factor with versatile U-bracket and side mounting options for off-road and work vehicle applications.
Offered in both single-color and dual-color configurations, select models allow you to switch between crisp white for driving and yellow or amber for fog, with strobe mode available for added visibility. Compact in size, extreme in output—engineered for seamless factory integration.
Offered in both single-color and dual-color configurations, select models allow you to switch between crisp white for driving and yellow or amber for fog, with strobe mode available for added visibility. Compact in size, extreme in output—engineered for seamless factory integration.
- A kit of two (2) high-performance street legal fog light bar
- Four inch (4") compact size
- Compliant with SAE J583 fog light standards
- Dual color white and amber light beam suitable for all weather driving conditions
- Compatible with 12V, 24V and 48V DC power systems
- Weatherproof IP69K rating ensures protection against harsh environmental conditions
- Side mount bracket included
- Vehicle specific brackets in Tiny Monster Grille kits to achieve factory-style integration with grilles and bumpers for seamless OEM fit
| Attributes | |
| Add-On | N/A |
| Amp Draw per Bulb | 3 A (1.5 A per module), 1.5 Amps @ 12V DC |
| Beam Pattern | Fog Light, Fog Light |
| Bracket & Hardware Material | 304 Stainless Steel |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color | White, Amber |
| Color Temperature | 6,000K, 2,600K |
| Color Temperature (Amber LED) | 2600 |
| Color Temperature (White LED) | 6,000 |
| Compliance | SAE J583, CISPR 25 CLASS 3, SAE J583 |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Depth (Per Light Bar) | 2.62 |
| Dimension | 4.8" L x 1.68" H x 2.62" D, 4.8" L x 1.68" H x 2.62" D (per module) |
| Hardware Material | 304 Stainless Steel |
| Hazardous Material Code | N |
| Height (Per Light Bar) | 1.68 |
| IP Rating | IP69K, IP69K, IP69K |
| LED Color | White/Amber |
| LED Count (Per Light Bar) | 6 |
| LED Emitter Type | LUMILEDS ZES |
| Length (Per Light Bar) | 4.8 |
| Lens Color | Clear |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Beam Pattern | Fog Light |
| Light Output | 1,200 Lumen, White: 2,400 LM (1,200 LM per module); |
| Light Output (Per Light Bar) | 1200, 650 |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Temperature | -40 to 185 |
| Operating Voltage | 10-48DC Voltage, 10-48V |
| Power Consumption | 20 Watt, 40 Watts (20 Watts per module) |
| SDR Required Flag | N |
| Terminal Type | DT, DT |
| Voltage | 12~48 |
| Warranty | 5 Years, Five (5) Year Warranty |
| Warranty Time | 5 |
| Wattage (Per Light Bar) | 20 |
| What's Included | 2 x DT Pigtail |
| Wire Length | 11 Inch, 11 |
| GTIN | 00793888973886 |